417
267547

A Gustavian late 18th Century faiance tea table.

Lähtöhinta
275 000 - 300 000 SEK
24 400 - 26 600 EUR
25 700 - 28 100 USD
Vasarahinta
Ei myyty

Mahognyfanerat rektangulärt ställ. Utdragbara ljusbrickor. Beslag och fottrissor av mässing. Skivan med dekor i rosa camaieu med motiv från Forsmark med text "Forsmark". Brickan märkt undertill "No 92". Längd 92, bredd 63, höjd 74 cm.

Mindre spricka och nagg.

Kirjallisuus

Frölich, Hans, Bröderna Elias och J. F. Martins gravyrer, Stockholm 1953, sid. 118-119, jämför konturetsning av Martin Rudolf Heland "Utsigt af Forssmarck Roslags Wägen ifrån Stockholm".