Online-teemahuutokaupat
Gunnel Nyman – Eternal Beauty in Glass F787
Huutokauppa:
Curated Timepieces – January F758
Huutokauppa:
A Classic Selection F752
Huutokauppa:
Selected Modern Silver F764
Huutokauppa:
Selected Fashion – A Private Collection F771
Huutokauppa:
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Huutokauppa:
Kitchen Stories E1284
Huutokauppa:
Modern Design, Timeless Weave E1292
Huutokauppa:
417
267547

A Gustavian late 18th Century faiance tea table.

Lähtöhinta
275 000 - 300 000 SEK
26 600 - 29 100 EUR
30 500 - 33 300 USD
Vasarahinta
Ei myyty
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän

Mahognyfanerat rektangulärt ställ. Utdragbara ljusbrickor. Beslag och fottrissor av mässing. Skivan med dekor i rosa camaieu med motiv från Forsmark med text "Forsmark". Brickan märkt undertill "No 92". Längd 92, bredd 63, höjd 74 cm.

Mindre spricka och nagg.

Kirjallisuus

Frölich, Hans, Bröderna Elias och J. F. Martins gravyrer, Stockholm 1953, sid. 118-119, jämför konturetsning av Martin Rudolf Heland "Utsigt af Forssmarck Roslags Wägen ifrån Stockholm".