420
271903

A late Gustavian console table by P Ljung. Comprising a late Gustavian 18th Century mirror.

Lähtöhinta
50 000 - 60 000 SEK
4 410 - 5 300 EUR
4 600 - 5 530 USD
Vasarahinta
70 000 SEK
Lisätietoja ja kuntoraportit
Björn Extergren
Tukholma
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Table length 117, width 56 and height 85 cm.
Mirror height 175 cm.

Table and mirror originally not a set, the table possibly originally with base.

Alkuperä - Provenienssi

Pappersetikett från 1900-talet med påskrift: Detta bord och tillhörande spegel...stått i grevinnan Bielkes hus på Storgatan i Linköping.