54
263473

Julius Kronberg

(Ruotsi, 1850-1921)
Lähtöhinta
150 000 - 200 000 SEK
13 300 - 17 700 EUR
13 900 - 18 500 USD
Vasarahinta
Ei myyty
Julius Kronberg
(Ruotsi, 1850-1921)

Bågskjutande amoriner

Signed Julius Kronberg and dated 1885. Canvas laid on panel 129 x 82 cm.

Alkuperä - Provenienssi

Tidigare i sångerskan och pianisten fru M. Menzius-Elmblads samling (i gåva direkt av konstnären 1885).

Kirjallisuus

Maria Görts, "Julius Kronberg: hans konst och konstnärsskap 1875-1889", examensarbete för påbyggnadskurs i konstvetenskap, Stockholms universitet, 1985, omnämnd sid 19.

Muut tiedot

Replik nr 5, utförd i Rom 1885.

Den första versionen av motivet målade Julius Kronberg i Dresden 1876 eller 1877.

Därpå målade han sammanlagt fem repliker.

Replik nr 1 målades samma år i München.

Replik nr 2 i Rom 1881, ursprunglig ägare var Herr Cavalli i Göteborg, sedermera i Göteborgs Konstmuseum.

Replik nr 3 i Rom 1881, ursprunglig ägare fru J. Fr Dickson, Göteborg, sedermera i Nationalmuseum, Stockholm.

Replik nr 4, denna gång i akvarell, i Rom 1883, ursprungligen ägd av Mr Wurtz, dåvarande sekreterare vid amerikanska legationen i Rom.