Gilt and patinated bronze. Length 30, height 36 cm.
Backplate is missing. Some décor details missing.
Teckning till denna modell kallad "Le Matelot" finns i Bibliotèque Nationale i Paris och är daterad i augusti 1808 (Cabinet des Estampes), Le 30 fol.
Ottomeyer/Pröschel, Vergoldete Bronzen, München 1986, del I, jämför snarlik bordspendyl 5.15.26. avbildad sid. 381.
En bordspendyl av samma modell står alltjämt sedan Karl XIII:s tid mitt på bordet i konseljrummet på Rosersbergs slott. Liksom bordspendylens attribut för sjöfart, anspelar konseljrummets takfris med dekor av ankare och Neptunus treudd på Karl XIII:s roll inom marinen.