66
263780

Victor Forssell

(Ruotsi, 1846-1931)
Lähtöhinta
20 000 - 25 000 SEK
1 780 - 2 220 EUR
1 850 - 2 320 USD
Vasarahinta
Ei myyty
Victor Forssell
(Ruotsi, 1846-1931)

"Ryttare i höstlandskap" (Horseman in autumn landscape)

Signed Victor Forssell. Panel 34.5 x 23 cm.

Sedvanligt slitage.

Alkuperä - Provenienssi

Earlier in the collections of Emil Hultmark Ph.D.

Näyttelyt

Kungl. Akademien för de fria konsterna, Stockholm, "Emil Hultmarks samling", 1942, cat nr 57.