Online-teemahuutokaupat
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Arne Jones E1299
Huutokauppa:
21
305541

Gösta Adrian-Nilsson

(Ruotsi, 1884-1965)
Lähtöhinta
100 000 - 125 000 SEK
9 490 - 11 900 EUR
10 900 - 13 600 USD
Vasarahinta
185 000 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän
Kuuluu jälleenmyyntikorvauksen piiriin

Taiteen jälleenmyyntikorvaus Suomen : Kuvasto
Taiteen jälleenmyyntikorvaus Ruotsissa: BUS

Kuvan käyttöoikeudet

Gösta Adrian-Nilsson
(Ruotsi, 1884-1965)

"Ilja" (Portrait of Karl Edvard Holmström)

Executed in Lund circa 1911-12. Canvas 67 x 47 cm.

Alkuperä - Provenienssi

Private collection.

Näyttelyt

Lunds Konsthall, "GAN och Wiwen Nilsson", 3 July - 28 Aug 1977, no. 6 (under the title "Porträtt av ung man, 1900-talets början").
Prins Eugens Waldemarsudde, Stockholm, "GAN - modernistpionjär och outsider", 19 Febr - 29 May 2011, no. 4.
Malmö Konstmuseum, "GAN. Gösta Adrian-Nilsson", 19 June - 4 Sept 2011.

Kirjallisuus

Jan Torsten Ahlstrand, "GAN. Gösta Adrian-Nilsson. Modernistpionjären från Lund. 1884-1920", 1985, mentioned and illustrated page 29.