Ei yhteyttä palvelimeen
223
304564

Henri Laurens

(Ranska, 1885-1954)
Henri laurens, "tête de jeune fillette".
Henri laurens, "tête de jeune fillette".
Henri laurens, "tête de jeune fillette".
Henri laurens, "tête de jeune fillette".
Henri laurens, "tête de jeune fillette".
Henri laurens, "tête de jeune fillette".
Henri laurens, "tête de jeune fillette".
Henri laurens, "tête de jeune fillette".
Henri laurens, "tête de jeune fillette".

"Tête de jeune fillette"

Executed in 1920. Edition 5/6. Terracotta. Height 34, width 16 cm.

Jälleenmyyntikorvaus: Kyllä
Lähtöhinta: 

1 300 000 - 1 500 000 SEK

139 635 - 161 117 EUR

Vasarahinta: 
1 300 000 SEK
Täydennyslista

Edition 5/6.

Alkuperä - Provenienssi

Galerie Louise Leiris, Paris. (Ph. no. 7009)
Acquired at Konstsalongen Samlaren, Stockholm, in the 1960s.
Subsequently in private collection, Stockholm.

Näyttelyt

Konstsalongen Samlaren, Stockholm, "Henri Laurens - terracottan... skulptur, basrelief", 11-26 April 1964.

Kirjallisuus

Exibition catalogue, Konstsalongen Samlaren "Henri Laurens - terracottan... skulptur, basrelief", 1964, mentioned and reproduced cat no 2.

Lisätietoja

Henri Laurens föddes i Paris 1885 och började skulptera redan som 13-åring. Han arbetade i en bygg- och dekorationsfirma där han förvärvade materialkunskap och tidigt utförde skulpturala dekorationsarbeten. På kvällarna studerade han modellteckning och lärde sig att översätta den tredimensionella formen till flyhänta teckningar i kol på papper. Den mänskliga formen, och speciellt kvinnan, kom också att bli hans skulpturala signum.
1902 bosatte han sig i Montmartre, konstnärskvarteren i Paris där det nya seklets vindar också tände förändring och nydaning bland konstnärerna. Laurens mötte tidigt Braque, de blev nära vänner och Laurens lät sig inspireras av dennes experimenterade med kubism. Laurens utvecklade ett starkt kubistiskt formspråk och utförde papperscollage och trä- och metallarbeten under 1910-talet. Ett av Laurens tidigaste och mest intressanta arbeten, uppbrutna i linjer och vinklar, från denna tid finns i Moderna museets samlingar i Stockholm (Clown, 1915). Laurens första separatutställning i Paris var 1918 hos Léonce Rosenberg, som han lärt känna via vännen Picasso. Därpå följde flera utställningar under 1920-talet, framför allt på Galerie Simon, som efter första världskriget nyöppnades av Daniel-Henry Kahnweiler efter dennes exil i Schweiz.
Det kubistiska språket gav under mitten av 1920-talet vika för ett mer arkaiskt och stramt uttryck. Den klassiskt kubistiska motivsfären med musikinstrument, fruktskålar, flaskor och glas ersattes av den kvinnliga figuren i olika positioner. I brons, terracotta och sten formade Laurens den stående, sittande och liggande kvinnan. ”Tête de jeune fillette” är ett ypperligt exempel på en skulptur från denna period. Med åren blev stilen mer organisk och mjukades upp alltmer, formen förtätades och Laurens fokuserade nästan uteslutande på kvinnan som motiv. Kring 1940-talets början nådde den mjuka organiska formen sin fulländning och sensualismen segrade över teorier och stilideal.
Laurens konstnärskap introducerades tidigt iför den svenska konstpubliken. Redan 1938 anordnades en nordisk utställning i Stockholm, Oslo och Köpenhamn där verk av Laurens, Picasso, Matisse och Braque visades. Galleri Samlaren, som drevs av den driftiga Agnes Widlund, och Svensk-Franska konstgalleriet, där Gösta Ohlson härskade, anordnande flera utställningar med Laurens, både separat och tillsammans med de ovan nämnda konstnärskollegorna.

Tietoa ostamisesta
Lisätietoja ja kuntoraportit
Karin Aringer
Tukholma
Karin Aringer
Asiantuntija – nykytaide ja valokuva
+46 (0)702 63 70 57