498
291522

A Swedish Art Noveau mahogany dinner table with eight chairs, Kullman & Larsson, Malmö 1914.

Lähtöhinta
10 000 - 12 000 SEK
883 - 1 060 EUR
921 - 1 110 USD
Vasarahinta
35 000 SEK
Lisätietoja ja kuntoraportit
Eva Seeman
Tukholma
Eva Seeman
Johtava asiantuntija, moderni ja nykyaikainen taidekäsityö & design
+46 (0)708 92 19 69

The octagonal table with relief decoration, the chairs with inlays.

Ett bordsben med spricka. Slitage och repor.

Näyttelyt

Baltiska utställningen, Malmö 1914.

Kirjallisuus

Red. H. Fr Ahlström, "Officiell berättelse öfver Baltiska Utställningen i Malmö 1914", AB Malmö Boktryckeri, 1915. Möblemanget avbildat sid 479.