506
294434

A pair of Otar Hökerberg armchairs, Sweden ca 1925,

Lähtöhinta
20 000 - 25 000 SEK
1 910 - 2 390 EUR
2 170 - 2 710 USD
Vasarahinta
19 500 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän
Lisätietoja ja kuntoraportit
Eva Seeman
Tukholma
Eva Seeman
Johtava asiantuntija, moderni ja nykyaikainen taidekäsityö & design
+46 (0)708 92 19 69

lacquered in greyish green and partly gilt, with stylized relief decoration.

Slitage.

Kirjallisuus

Svenska Heminredningar i bild, Sterner & Rosvall, Bonniers 1932, bild sid. 109,

Muut tiedot

Arkitekt Otar Hökerberg (1882-1960).
Hökerberg var från år 1913 arkitekt vid Överintendentsämbetet, (inom kyrkoväsendet) och ansvarade för renovering och tillbyggnad framför allt av kyrkobyggnader och herrgårdar i början på 1900-talet.
Otar Hökerberg är arkitekten bakom bland annat Harpsunds egendom, Flen, Södermanland, ritat år 1914