217
304744

Sam Samore

(Yhdysvallat, Syntymävuosi 1963)
Lähtöhinta
15 000 - 20 000 SEK
1 310 - 1 740 EUR
1 370 - 1 830 USD
Vasarahinta
Ei myyty
Kuvan käyttöoikeudet

Lisätietoja ja kuntoraportit
Karin Aringer
Tukholma
Karin Aringer
Asiantuntija – nykytaide ja valokuva
+46 (0)702 63 70 57
Sam Samore

”Woman holding slide”, ca 1986

Edition 1/2. Gelatin silver print, image 92 x 212 cm. Sheet 115 x 235 cm.

Alkuperä - Provenienssi

Gallery Nordanstad-Skarstedt, Stockholm, acquired in 1990 by current owner.

Muut tiedot

Sam Samore är en amerikansk fotograf som i sitt konstnärskap framför allt utforskar begrepp som privatliv, hemligheter och myter satt i en samtida kontext. Han har skapat flertalet bilder med hjälp av olika typer av fotografisk utrustning som vanligtvis används av privatdetektiver. Serien "Situations" kom till i slutet på 1980-talet då han fotograferade personer utan deras vetskap, bilder tagna i överraskande vinklar och situationer.