221
308556

Lovisa Ringborg

(Ruotsi, Syntymävuosi 1979)
Lähtöhinta
30 000 - 40 000 SEK
2 620 - 3 490 EUR
2 740 - 3 650 USD
Vasarahinta
Ei myyty
Kuuluu jälleenmyyntikorvauksen piiriin

Taiteen jälleenmyyntikorvaus Suomen : Kuvasto
Taiteen jälleenmyyntikorvaus Ruotsissa: BUS

Kuvan käyttöoikeudet

Lisätietoja ja kuntoraportit
Karin Aringer
Tukholma
Karin Aringer
Asiantuntija – nykytaide ja valokuva
+46 (0)702 63 70 57
Lovisa Ringborg
(Ruotsi, Syntymävuosi 1979)

"Insomnia", 2009

Signed Lovisa Ringborg on verso. Edition 1/5 + 2 AP. Printed in 2011. C-print mounted on glass 82 x 121.5 cm.

Alkuperä - Provenienssi

Galleri Niklas Belenius, Stockholm.

Kirjallisuus

Sophie Allgårdh, "Passioner och bestyr - svensk konst på 2000-talet", 2011, reproduced fullpage in colour page 184.

Muut tiedot

Med tydlig blick för komposition och måleri bygger Lovisa Ringborg upp stämningar i gränslandet mellan fantasi och verklighet. Likt en regissör komponerar hon fiktiva berättelser och miljöer genom omsorgsfulla iscensättningar i ateljén. Med hjälp av små förskjutningar i bilden gäckar hon betraktarens öga, hennes bilder har alltid ytterligare en dimension. Ringborgs berättande bilder är digitalt manipulerade, varje bild kan bestå av ett stort antal negativ som fogas samman i datorn, och balanserar mellan verklighet och det övernaturliga där skärpan i bilden får oss att tvekande stanna upp och fundera kring bildens uppkomst.

Ringborgs motivval är allt annat än traditionella och hon har konsekvent arbetat med att översätta sina egna frågeställningar och erfarenheter till en högst personlig symbolisk bildvärld. Bara hon vet vad sker i det vita lakanets kokong, varför de två personerna har valt att avskärma sig från omvärlden. Är det gemenskap eller ensamhet de söker?