106
302088

Carl Larsson

(Ruotsi, 1853-1919)
Lähtöhinta
1 600 000 - 1 800 000 SEK
139 000 - 157 000 EUR
146 000 - 164 000 USD
Vasarahinta
2 650 000 SEK
Carl Larsson
(Ruotsi, 1853-1919)

"Min gårdsplan"

Signed C.L. and dated 1905. Watercolour 63 x 97 cm.

Alkuperä - Provenienssi

Helen Berg (gift from the daughters Karin and Greta on her birthday 13 February 1906).
Karin Tham, Stockholm.
Per Tham, Djursholm.
By descent within the family.
Sold at auction in London 14 June 2005.
Private collection, Great Britain (acquired at the above sale).

Näyttelyt

Konstnärshuset, Stockholm, "Carl Larsson. Separatutställning", September 1906, no. 69.
Nationalmuseum, Stockholm, "Carl Larsson-utställningen år 1992", 7 February - 10 May 1992, no. 96 A.
Göteborgs Konstmuseum, "Carl Larsson-utställningen år 1992", 7 June - 30 September 1992, no. 96 A.
Victoria & Albert Museum, London, "Carl and Karin Larsson: Creators of the Swedish Style", 21 October 1997 - 18 January 1998, no. 102.

Kirjallisuus

Ulwa Neergaard, "Carl Larsson. Signerat med pensel och penna", 1999, illustrated in colour page 342, catalogued page 102, no. 1147.

Muut tiedot

1894 började Carl Larsson framställa det dagliga livet i Sundborn i en serie högst personliga akvareller. De publicerades 1899 i boken Ett hem och åtföljdes av en text som syftade till en omdaning av heminredningen. Dessa nya och friska bilder av en familjs liv i vardag och fest sågs omedelbart som ett koncentrat av ett svenskt ideal, och de följdes av många flera, i andra böcker.

En av uppföljarna var boken Spadarfvet - Mitt lilla landtbruk (se även text under kat nr 54) vilken publicerades 1906. Bokens illustrationer uppehöll sig, vilket titeln låter antyda, främst kring dagliga scener med anknytning till konstnärens lantbruk uppe i Sundborn. Trots att arbetet med illustrationerna upptog det mesta av Carl Larssons tid under år 1905 så fann konstnären tid och inspiration för ytterligare ett antal andra motiv detta år. Min gårdsplan är en av dessa akvareller vilka fokuserar på det egna hemmets skönhet och trivsel. Carl Larssons levnadstecknare Ulwa Neergaard ger följande beskrivning av motivet i Carl Larsson. Signerat med pensel och penna, 1999: "Bilden visar stora ateljéns södra vägg. I bakgrunden syns till vänster ett stenbord med bänkar som Carl Larsson lät bygga upp av hällar, som blivit över sedan den gamla murade spisen i köket till hans förtvivlan utbytts mot en järnspis. Denna sittgrupp var i flera år den plats där Larssons vackra sommardagar drack sitt eftermiddagskaffe. Mitt i bild är det gårdvaren Joupjoup som tar sig en lur i solvärmen".

En intressant detalj i sammanhanget är att även om motivet inte direkt har med Spadarfvet - Mitt lilla landtbruk att göra så kom en detaljteckning baserad på denna akvarell väl till pass som illustration i publikationen.