Online-teemahuutokaupat
Gunnel Nyman – Eternal Beauty in Glass F787
Huutokauppa:
Curated Timepieces – January F758
Huutokauppa:
A Classic Selection F752
Huutokauppa:
Selected Modern Silver F764
Huutokauppa:
Selected Fashion – A Private Collection F771
Huutokauppa:
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Huutokauppa:
Kitchen Stories E1284
Huutokauppa:
Modern Design, Timeless Weave E1292
Huutokauppa:
357
318164

Carl Johan Fahlcrantz

(Ruotsi, 1774-1861)
Lähtöhinta
15 000 - 18 000 SEK
1 450 - 1 740 EUR
1 660 - 2 000 USD
Vasarahinta
Ei myyty
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän
Carl Johan Fahlcrantz
(Ruotsi, 1774-1861)

Landskap med vandrande figur

Duk 39 x 48 cm. Samtida förgylld och bronserad ram.

Muut tiedot

Utförd runt 1800. Ett av Fahlcrantz tidigaste kända verk utfört i olja. Enligt D. Widman, Carl Johan Fahlcrantz´ måleri, 1953, s. 58 övergick Fahlcrantz från akvarell till olja kring sekelskiftet 1800. Detta år ställde han på Akademien ut sina två första kända oljemålningar.

Stilistiskt kan målningen betraktas som en länk mellan det svenska landskapsmåleriet under 1700-talets sista del företrätt av bland andra Elias Martin, och 1800-talets landskapsmåleri präglat av en romantisk landskapssyn och intresse för naturens detaljer.