Online-teemahuutokaupat
Huutokauppa:
Japanese Prints & Works of Art – Winter edition F706
Huutokauppa:
Arne Jones E1299
Huutokauppa:
Layered Living E1282
Huutokauppa:
Statement Pieces – Lighting E1270
Huutokauppa:
Paavo Tynell "The elegance of light" E1280
Huutokauppa:
The Collector’s World – Part One E1312
Huutokauppa:
357
318164

Carl Johan Fahlcrantz

(Ruotsi, 1774-1861)
Lähtöhinta
15 000 - 18 000 SEK
1 430 - 1 720 EUR
1 630 - 1 950 USD
Vasarahinta
Ei myyty
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän
Carl Johan Fahlcrantz
(Ruotsi, 1774-1861)

Landskap med vandrande figur

Duk 39 x 48 cm. Samtida förgylld och bronserad ram.

Muut tiedot

Utförd runt 1800. Ett av Fahlcrantz tidigaste kända verk utfört i olja. Enligt D. Widman, Carl Johan Fahlcrantz´ måleri, 1953, s. 58 övergick Fahlcrantz från akvarell till olja kring sekelskiftet 1800. Detta år ställde han på Akademien ut sina två första kända oljemålningar.

Stilistiskt kan målningen betraktas som en länk mellan det svenska landskapsmåleriet under 1700-talets sista del företrätt av bland andra Elias Martin, och 1800-talets landskapsmåleri präglat av en romantisk landskapssyn och intresse för naturens detaljer.