444
292279

Tobias Querfurt

(Saksa, ? - ca 1776)
Lähtöhinta
40 000 - 50 000 SEK
3 820 - 4 780 EUR
4 340 - 5 420 USD
Vasarahinta
Ei myyty
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän
Lisätietoja ja kuntoraportit
Johan Jinnerot
Tukholma
Johan Jinnerot
Asiantuntija taide ja vanhempi maalaustaide
+46 (0)739 400 801
Tobias Querfurt
(Saksa, ? - ca 1776)

TOBIAS QUERFURT, olja på duk. Signerad.

Ryttarstrid. 64 x 88 cm. Förgylld och bronserad ram från tidigt 1800-tal.

Uppfodrad duk. Slitage och färgbortfall. Fernissa. Retuscher och trolig lagning.

Alkuperä - Provenienssi

Tidigare i professor J Ways samling nr 17, enligt uppgift a tergo.