468
288238

Carl Wilhelm Svedman

(Ruotsi, 1765-1836)
Lähtöhinta
25 000 - 30 000 SEK
2 210 - 2 650 EUR
2 300 - 2 760 USD
Vasarahinta
10 000 SEK
Mitä kuljetus maksaa?

Paketointi ja vakuutus

Miten tilaan kuljetuksen?

Kun olet suorittanut maksun voit tilata kuljetusken Omat Sivut -osion kautta

Milloin esineeni toimitetaan?

Lisätietoja ja kuntoraportit
Johan Jinnerot
Tukholma
Johan Jinnerot
Asiantuntija taide ja vanhempi maalaustaide
+46 (0)739 400 801
Carl Wilhelm Svedman
(Ruotsi, 1765-1836)

Porträtt av Tuve Larsson (1765-1836), riksdagsman i bondeståndet

Tusch och akvarell på papper lagt på kartong
32,5 x 23 cm.

Alkuperä - Provenienssi

Tuve Larsson (1765-1836)

Muut tiedot

Denna akvarell är troligtvis målad i Stockholm 1810 i samband med Urtima riksdagen i Örebro och Stockholm då Bernadotte valdes till svensk kronprins. Tuve Larsson deltog som ledamot av Bondeståndet i 1810 års riksdag och var en ivrig anhängare av Karl XIV Johan, vars val till kronpris han energiskt understödde.

Tuve Larsson tilldelades först efter 1818 någon form av medalj. Emblemet han ses bära på bröstet skulle därför kunna vara ett tecken som bars under riksdagen i kampanjen att välja Bernadotte till kronprins. Den aktuella akvarellen skulle i så fall vara en unik avbildning av en sådan politisk företeelse. Ritningarna Tuve Larsson ses peka på avser troligtvis byggnationer som regelbundet ägde rum i hans hembygd i Osby socken i Skåne.

Carl Wilhelm Svedman är mest känd för sin interiörbild från Packhusinspektoren Georg Ditrich Heimbergers hem på Karlbergsvägen 68 i Stockholm. (numera rivet) utfört omkring 1790, i vilken Heimberger och hans dotter, Eleonora Catharina, är avporträtterade sittande i en rokokosoffa, Heimberger själv sovandes. Eleonora Catharina var gift med Svedman.

Trots att Svedman var hovmålare och ledamot av Konstakademien finns förhållandevis få kända verk av honom,

 Piilota
 Näytä lisää

Contemporary Art & Design 654

152. Albert Watson, 'Naomi Campbell, Palm Springs, 1989'.
Lähtöhinta
60 000 - 80 000 SEK
Tarjoushistoria
Tämänhetkinen tarjous:
44 000 SEK