315781

Julia Beck

(Ruotsi, 1853-1935)
Lähtöhinta
50 000 - 60 000 SEK
4 380 - 5 260 EUR
4 560 - 5 470 USD
Vasarahinta
56 000 SEK
Julia Beck
(Ruotsi, 1853-1935)

Trees by the riverside

Signed Julia Beck. Canvas 24 x 41 cm.

Alkuperä - Provenienssi

French private collection until 2012.

Kirjallisuus

The painting will be illustrated in the forthcoming book on the artist, written by Kåa Wennberg and to be published in connection with the coming exhibition of Julia Beck's works at the Zorn Museum, Mora, summer 2012.

Muut tiedot

Motivet till denna nyupptäckta målning är troligtvis hämtat ifrån floden Risle i Eure i Normandie vid Val St Martin nära Beaumont le Roger där Julia Beck var bosatt 1887-88. Detta skogs- och flodlandskap har inspirerat henne till en serie nydanande målningar med Risle som centralt motiv, bl. a. "Nénuphars (Näckrosor)", olja på duk 65 x 50 cm, vilken såldes på Bukowskis hösten 2009 för ett världsrekordpris för måleri av Julia Beck. I den aktuella målningen har Julia Beck lagt fokus på flodens omkringliggande vegetation.