609
301108

Eight Gustavian chairs by L. Söderholm.

Lähtöhinta
50 000 - 60 000 SEK
4 370 - 5 250 EUR
4 610 - 5 530 USD
Vasarahinta
60 000 SEK
Lisätietoja ja kuntoraportit
Björn Extergren
Tukholma
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Vitmålade. Kannelerade kopplade ben, sarg med hörnfleuroner. Rak genombruten ryggbricka. Lös stoppad sits. Alla signerade och sju med Stockholms stolmakareämbetes sigill.

Alkuperä - Provenienssi

Enligt uppgift inköpta på auktion på Rådan gård i Sollentuna 1933.