Still life with apples and flowers
Signed Linnqvist. Executed 1910s. Panel 34 x 41 cm.
De unga naivisterna på 1910-talet med Linnqvist i spetsen betraktade det enkla och lyriskt inåtvända som den främsta konstnärliga dygden, de flydde bort från tidens oro och krigslarm. Minnen, drömmar och fantasier fick ett rosa skimmer som skapade målningar där sagan inte känns långt borta. Man fylls av värme vid de få tillfällen som ges att se Linnqvist sällsynta stilleben från tidigt 1900-tal.