174
352603

Isaac Grünewald

(Ruotsi, 1889-1946)
Lähtöhinta
800 000 - 1 000 000 SEK
71 000 - 88 700 EUR
74 800 - 93 500 USD
Vasarahinta
750 000 SEK
Kuuluu jälleenmyyntikorvauksen piiriin

Taiteen jälleenmyyntikorvaus Suomen : Kuvasto
Taiteen jälleenmyyntikorvaus Ruotsissa: BUS

Isaac Grünewald
(Ruotsi, 1889-1946)

"Utsikt över Stadsgården mot Kastellholmen" (View over Stadsgården, Stockholm)

Signed Isaac G. Executed 1917. Canvas 55 x 46 cm.

Muut tiedot

Isaac Grünewald och Sigrid Hjertén flyttade 1912 från den lilla vindskupan på Konhamnstorg till en kombinerad ateljé och våning på Katarinavägen. Bostaden låg på översta plan med en vidunderlig utsikt över Stadsgården, Strömmen och Slussen. En fantastisk inspirationskälla för två entusiastiska konstnärer som båda var ivriga att förverkliga sina lärdomar från tiden hos Henri Matisse i Paris. I denna ateljé tillkom många vackra stockholmsvyer med olika fokus och perspektiv. Den vidsträckta utsikten målades i alla väder och under årets alla månader. Isaac fångade gärna den livliga båttrafiken, folklivet på kajen och stadens byggnader, de målades i tusch, akvarell och olja. Bilden utanför deras fönster förändrades varje dag, tacksamt för en konstnär som fick en iändlig mängd objekt att variera med, endera dagen fanns där en lyftkran, en annan var det fullt med hästar som drog packlådor på kajen och vid fint väder myllrade farleden av små och stora båtar.
"Utsikt över Kastellholmen mot Riddarholmen" är målad 1917, perspektivet är snett nedåt från ateljén mot Stadsgårdskajen där den röda magasinväggen skapar ramverk till höger. Det råder febril aktivitet nere vid kajen och järnvägsspåret, det packas och hästarna lunkar sakta fram med sina bördor. Ute på Stockholm Ström kommer tuffande båtar med röken bolmandes ur skorstenarna, på väg in till staden för att lämna eller hämta varor och borta vid Kastellholmens strankant ligger de röda bodarna tätt. Isaac Grünewald har i detta konstverk fångat Stockholm på 1910-talet precis så som han såg sin stad, med stor nyfikenhet och värme. "Utsikt över Stadsgården mot Kastellholmen" är ett konstverk helt i Matisse anda urförd med en frisk palett och skicklig penselföring.