576
346567

A set of six stained birch dinner chairs, Nordiska Kompaniet, NK, Stockholm circa 1923.

Lähtöhinta
6 000 - 8 000 SEK
525 - 700 EUR
553 - 737 USD
Vasarahinta
5 000 SEK
Lisätietoja ja kuntoraportit
Camilla Behrer
Tukholma
Camilla Behrer
Johtaja, Design and Moderni taidekäsityö
+46 (0)708 92 19 77

Bonad björk. Fyra st brickmärkta NORDISKA KOMPANIET 15183 - 28025, samtliga med kunglig ägarmärkning för Kronprins Gustav Adolf respektive Kung Gustav VI Adolf.

Some normal wear. (6)

Alkuperä - Provenienssi

King Gustav VI Adolf.

Näyttelyt

Reportedly Gothenburg 1923, where they were bought by the Swedish Crown Prince Gustav Adolf.