409
338610

Ulf Rahmberg

(Ruotsi, Syntymävuosi 1935)
Lähtöhinta
400 000 - 500 000 SEK
34 900 - 43 600 EUR
36 500 - 45 600 USD
Vasarahinta
Ei myyty
Kuuluu jälleenmyyntikorvauksen piiriin

Taiteen jälleenmyyntikorvaus Suomen : Kuvasto
Taiteen jälleenmyyntikorvaus Ruotsissa: BUS

Kuvan käyttöoikeudet

Ulf Rahmberg
(Ruotsi, Syntymävuosi 1935)

"Godnatt jord" (Good night earth)

Signed with monogram and dated 1989 on verso. Canvas 200 x 180 cm.

Alkuperä - Provenienssi

Galleri Sweger, Stockholm.
Fredrik Roos' collection.

Kirjallisuus

Ola Åstrand (red.), "Ulf Rahmberg- Lustarnas trädgård och civilisationens nedräkning", 2012, reproduced page 121.

Muut tiedot

Det rör sig alltid i Ulf Rahmbergs bilder, det finns stora figurer, maskiner och små människogestalter som kryper runt på varandra så att bilderna blir till ett myller av olika små berättelser. Ulf Rahmbergs bildvärld verkar ha mycket gemensamt med Goyas fantastik. I slutet av 1950-talet framträdde Rahmberg med ett expressionistiskt protestmåleri av antikapitalistisk och antiklerikal karaktär. Med åren har Rahmberg blivit en surrealistisk visionär med bildsviter som för tankarna till Munchs "Livsfris" eller Roberto Mattas gräshoppsliknande robotar som torterar varandra och förenas i erotiska fantasier. Ofta kretsar Rahmbergs bilder kring födelsen, döden och miljön och livet på jorden. Rahmberg utforskar var vi, mänskligheten är på väg, ett tema som idag är mer aktuellt än någonsin. Scenerna är på sitt alldeles egna sätt realistiskt framställda, fyllda av klurigheter som kräver lite tålamod att upptäcka. Rahmbergs bilder är inte ett resultat av ett grupptänkande utan en privat och medveten reaktion inför världen och dess vedermödor. Med "Godnatt Jord", utförd 1989, fortsätter konstnären sin frågeställning om vart vi är på väg. Moder Jord är till bredden fylld av miljöfarliga gifter som hotar hennes framtida existens och människan, symboliserad av ett benrangel, lämnar henne som en Mary Poppins och ger sig ut i oändligheten.

Ulf Rahmberg är fortsatt nyskapande i 1960-talets uppbrottsanda och hans sätt att blanda finkultur med popkultur gör hans budskap både personligt och politiskt.