41
348150

Man Ray

(USA/Frankrike, 1890-1976)
Lähtöhinta
30 000 - 40 000 SEK
2 660 - 3 550 EUR
2 780 - 3 700 USD
Vasarahinta
Ei myyty
Kuuluu jälleenmyyntikorvauksen piiriin

Taiteen jälleenmyyntikorvaus Suomen : Kuvasto
Taiteen jälleenmyyntikorvaus Ruotsissa: BUS

Kuvan käyttöoikeudet

Man Ray
(USA/Frankrike, 1890-1976)

MAN RAY, 11 st färgakvatinter, 1970, signerade och numrerade 98/100, tryckt och utgiven av Georges Visat.

"Les anatomes". 42,8 x 31,8 cm. Bladstorlek 60 x 50,8 cm (Lana).

2st smärre veck från trycktillfället.

Täydennyslista

Droit de Suite (d)

Alkuperä - Provenienssi

Galleri Scandinavia, Göteborg.

Kirjallisuus

Anselmino 70.