An Axel Larsson prototype for a birch and canvas easy chair, Svenska Möbelfabrikerna, Bodafors, ca 1937.
En prototyp till modell 1207, björk med beige sadelgjord.
Smärre fläckar och slitage.
Alkuperä - Provenienssi
Stiftelsen Formens Hus, Hällefors Labeled: 'The estate of Axel Larsson'
Kirjallisuus
Monica Boman (ed), 'Svenska Möbler 1890-1990', Signum 1991, p 166.
Muut tiedot
Designed in 1937.
×
Kirjaudu sisään
Kirjautuminen epäonnistui