Online-teemahuutokaupat
Madeleine Pyk – A Collection F769
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Private Collection of Hand-Knotted Persian Artifacts E1309
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
643
356919

A Massimo Vignelli glass pendant lamp, Venini, Murano, Italy 1950's.

Lähtöhinta
8 000 - 10 000 SEK
759 - 949 EUR
869 - 1 090 USD
Vasarahinta
Ei myyty
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän
Lisätietoja ja kuntoraportit
Camilla Behrer
Tukholma
Camilla Behrer
Johtaja, Design and Moderni taidekäsityö
+46 (0)708 92 19 77

Unsigned. Height 35 cm.

Some minor chips to rim.

Alkuperä - Provenienssi

Formens Hus, Hällefors, Sweden, no 310.

Muut tiedot

Det ambitiösa projektet i Hällefors, med en postgymnasial designutbildning – FIDU (Förberedande
Industridesignutbildning) som tillsammans med reklammannen Torbjörn Lenskogs samling av
1900-talets industridesign har exponerats i ett för ändamålet skapad byggnad, har fått ett avslut.
En del av samlingen säljs på Höstens Contemporary på Bukowskis, och en del här på Bukowskis Market. Samlingen innehåller ett stort antal designföremål som väl representerar 1900-talets utveckling.
Från Formens Hus kommer även en intressant samling böcker som spänner över gränserna mellan arkitektur, konst och design. Bland annat finns det böcker av och om Le Corbusier, tidskrifter som berör Stockholmsutställningen 1930 samt H55, utställningskataloger från svenska och internationella konstutställningar samt en del intressanta internationella arkitekturböcker.
Samlingen Formens Hus utgjorde en ”Study Collection” för FIDUstudenterna
likväl som ett publikt museum.