443
329610

Joseph Magnus Stäck

(Ruotsi, 1812-1868)
Lähtöhinta
20 000 - 25 000 SEK
1 740 - 2 180 EUR
1 830 - 2 280 USD
Vasarahinta
18 000 SEK
Lisätietoja ja kuntoraportit
Johan Jinnerot
Tukholma
Johan Jinnerot
Asiantuntija taide ja vanhempi maalaustaide
+46 (0)739 400 801
Joseph Magnus Stäck
(Ruotsi, 1812-1868)

"Parti vid Vico nära Sorrento (Neapel)"

Signerad JM Stäck och daterad 1855. Duk 36 x 51 cm. Samtida förgylld och bronserad ram.

Alkuperä - Provenienssi

Såld av konstnären till G. Byström för 100 Rdr

Näyttelyt

Kungl. Akademien för de fria konsterna, Stockholm, 1856 (utlånad av Byström)

Kirjallisuus

G. Serner, "Joseph Magnus Stäck 1812-1868", 1934, sid 108-9, avb 55, sid 152 under 1855.

Manuskript:
J. M. Stäck, Arbeten sedan 1832 Af J. M. Stäck, nr. 333 ´Italienskt landskap åt Nyström / 100 Rdr 32 Sh´ (MS. Ep. S. 57-4. KB)

Muut tiedot

Stäck var medlem i kommittén för den svenska avdelningen på Världsutställningen i Paris 1855 där flera av hans verk var utställda, bl.a. ett stort vinterlandskap från 1854. I kommittén ingick också Byström, till vilken Stäck sålde den aktuella målningen (Serner, op. cit., ss. 94-5).