Online-teemahuutokaupat
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Private Collection of Hand-Knotted Persian Artifacts E1309
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
541
354027

Carl August Ehrensvärd

(Ruotsi, 1745-1800)
Lähtöhinta
6 000 - 8 000 SEK
569 - 759 EUR
651 - 869 USD
Vasarahinta
3 000 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän
Lisätietoja ja kuntoraportit
Johan Jinnerot
Tukholma
Johan Jinnerot
Asiantuntija taide ja vanhempi maalaustaide
+46 (0)739 400 801
Carl August Ehrensvärd
(Ruotsi, 1745-1800)

Det inre av en gård med källarvalv

Signerad Ehrensvärd del. och numrerad 255. Svart och röd krita och grå lavering på papper 33 x 24,5 cm.

Täydennyslista

Teckningen skulle kunna vara ett verk av Carl August far Augustin Ehrensvärd och möjligen då ett motiv från Sveaborgs fästning.

Muut tiedot

Troligtvis utförd under konstnärens resa till Italien 1780-82. Alternativt är den utförd tidigare; kanske redan under Ehrensvärds vistelse på Sveaborgs fästning eller under hans studieresa till Holland och Frankrike 1766-67, dit han reste tillsammans med Henrik af Trolle för att besökte krigshamnar för sjövetenskapliga studier. Som son till Augustin Ehrensvärd, Sveaborgs arkitekt, växte Ehrensvärd upp på denna fästningsö i Finland.
Under sin militärutbildning undervisades han av fadern samt av konstnären Elias Martin.