Online-teemahuutokaupat
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Arne Jones E1299
Huutokauppa:
546
339511

Egron Lundgren

(Ruotsi, 1815-1875)
Lähtöhinta
8 000 - 10 000 SEK
759 - 949 EUR
869 - 1 090 USD
Vasarahinta
Ei myyty
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän
Lisätietoja ja kuntoraportit
Johan Jinnerot
Tukholma
Johan Jinnerot
Asiantuntija taide ja vanhempi maalaustaide
+46 (0)739 400 801
Egron Lundgren
(Ruotsi, 1815-1875)

”El Vito”

Signed Egron Lundgren Sevilla. Pencil and heightened white on paper 25.5 x 44 cm.

Alkuperä - Provenienssi

(Möjligtvis) Greve Ernst Henning Wachtmeister (1869-1940), Vanås slott

Muut tiedot

Utförd i Sevilla under Lundgrens vistelse i Spanien 1849-53.

Lundgren utförde ett flertal variationer på detta tema, flera vilka utkom som litografier (K. Asplund, Egron Lundgren, Vol, I, 1914, ss. 143-4, fig. 35). Tre stycken finns i Nationalmuseums samlingar, och en tidigare i greve Henning Wachtmeisters ägo på Vanås, vilken kan vara identisk med det aktuella verket.