562
346849

Louis Jean Desprez

(1743-1804)
Lähtöhinta
40 000 - 50 000 SEK
3 830 - 4 790 EUR
4 330 - 5 420 USD
Vasarahinta
30 000 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän
Lisätietoja ja kuntoraportit
Johan Jinnerot
Tukholma
Johan Jinnerot
Asiantuntija taide ja vanhempi maalaustaide
+46 (0)739 400 801
Louis Jean Desprez
(1743-1804)

"Illumination de la croix de Saint-Pierre à Rome" (Det brinnande fastlagskorset i Peterskyrkan)

Akvarellerad konturetsning, 69,5 x 47,5 cm.
Graverad av Francesco Piranesi 1787 efter en komposition av Louis Jean Desprez. Baksidan av bladet med samtida handskriven instruktion angående koloreringen. Bronserad gustaviansk ram med pärlstav.

Alkuperä - Provenienssi

Bukowski Auktioner, auktion 430, 9-12 april 1985, kat nr 302.

Kirjallisuus

Nils G Wollin, "Gravures originales de Desprez" 1933, sid 109f, jfr ill 52.
Nils G Wollin, "Desprez en Italie", 1935, jfr lavering i Louvren, ill 201.
Magnus Olausson & Ulf Cederlöf (red), "Louis Jean Desprez - Tecknare, Teaterkonstnär, Arkitekt", Nationalmusei utställningskatalog 3 juni - 4 okt 1992, jfr ill 4 sid 16.