112
377668

John Sten

(Ruotsi, 1879-1922)
Lähtöhinta
25 000 - 30 000 SEK
2 210 - 2 650 EUR
2 300 - 2 760 USD
Vasarahinta
20 000 SEK
John Sten
(Ruotsi, 1879-1922)

"Bacchanal" from Samsö-sviten (9)

Signed Sten. Executed 1922. Gouache 35.7 x 48 cm.

Alkuperä - Provenienssi

Captain Bertil Lilliestierna (1887-1952).
Hence in private collection.

Kirjallisuus

Claes-Göran Forsberg, "John Sten", illustrated page 189, mentioned page 177-196, included as No. 237.

Muut tiedot

Med dedikation "Med tack till Kapten Lilliestierna för den angenäma jaktresan 1922 tillsammans. Indiska Ocean i augusti, John Sten."

John Sten reste 1922 tillsammans med sin hustru Valborg från Göteborg till Java med transatlantics M/s Tisnaren. Färden gick från Göteborg den 17 juli vidare till Hamburg, Gibraltar, över medlehavet till Port Said, genom Suez-kanalen tills Suez, genom Röda havet till Perim, över Indiska oceanen till Sumatras norra sida, Belawan Deli och till Batavia på Java. Under resan tog Sten upp arbetet med akvarellerna från "Komposition, Samsö" och omarbetade dem, nu med en fond med ett landskap från Lunnevik. En av akvarellerna tillägnade han fartygets kapten Bertil Lilliestierna, det aktuella katalognumret.