396631

158. SVEN X:ET ERIXSON, "Vakna unga brud".

Signerad Sven Erixson och daterad -44. Duk 66 x 60 cm.

Jälleenmyyntikorvaus
Kyllä
Lähtöhinta
40 000 - 50 000 SEK/4 819 - 6 024 EUR
Vasarahinta
40 000 SEK

On liian myöhäistä jättää ostomääräys.

Kirjallisuus

Lars-Erik Åström, Folke Holmér och Per Bjurström, "Sven Erixsons konst", 1967, illustrated page 190.

Lisätietoja

Upptagen i X:et-sällskapets verkkatalog under år 1944.

"Vakna unga brud" är målad i samband med teateruppsättningen av Federico García Lorcas "Blodsbröllop" på Dramaten. Sven X:et Erixson utförde scendekoren till pjäsen som regisserades av Alf SJöberg.