164
377737

Vera Nilsson

(Ruotsi, 1888-1979)
Lähtöhinta
30 000 - 40 000 SEK
2 650 - 3 530 EUR
2 760 - 3 680 USD
Vasarahinta
Ei myyty
Kuuluu jälleenmyyntikorvauksen piiriin

Taiteen jälleenmyyntikorvaus Suomen : Kuvasto
Taiteen jälleenmyyntikorvaus Ruotsissa: BUS

Kuvan käyttöoikeudet

Vera Nilsson
(Ruotsi, 1888-1979)

"Negritude I"

Signed VN. Canvas 99 x 71 cm.

Slitage, färgbortfall och smärre skador.

Näyttelyt

Royal Swedish Academy of Arts, Stockholm, "Retrospektiv utställning", 1975, No 109.
Moderna Museet, "Vera Nilsson- I förvillelsens tid", 13 October 2001 - 13 January 2002, cat No. 33.

Kirjallisuus

Yvonne Eriksson, "Att teckna ett liv - Om Vera Nilssons konstnärsskap",2010, compare picture page 150.

Muut tiedot

"Negritude" från 1959 ingår i Moderna Museets samlingar.