166
408980

Isaac Grünewald

(Ruotsi, 1889-1946)
Lähtöhinta
30 000 - 40 000 SEK
2 660 - 3 550 EUR
2 780 - 3 700 USD
Vasarahinta
30 000 SEK
Kuuluu jälleenmyyntikorvauksen piiriin

Taiteen jälleenmyyntikorvaus Suomen : Kuvasto
Taiteen jälleenmyyntikorvaus Ruotsissa: BUS

Isaac Grünewald
(Ruotsi, 1889-1946)

"Långholmensviten"

Dated 5.4.26. Water colour and pencil 27.5 x 21 cm.

Täydennyslista

Artist's Resale Right/Droit de suite will be added to the hammered price on this lot.

Alkuperä - Provenienssi

The family of artist.

Muut tiedot

År 1926 avtjänade Isaac Grünewald en månads straff på Långholmens fängelse fälld för våld mot tjänsteman. Han hade dömts för fylleri och misshandel av en konduktör på Bohus station, som i ett handgemäng gett Sigrid Hjertén en blåtira. Under denna månad tillkom en serie bilder ur hans dagliga liv, utförda i akvarell. I den aktuella akvarellen skymtar muren och de små rastgårdarna genom fönstret. De blå blommorna lättar upp gråvädersdagen och den stämning som Isaac tvingades acceptera. Verk ur "Långhomensviten" är synnerligen ovanliga på auktion.