406714

178. NILS VON DARDEL, Skiss till "Vattenfallet".

Signerad D. Akvarell och blyerts 47,5 x 62,5 cm.

Jälleenmyyntikorvaus
Kyllä
Lähtöhinta
60 000 - 80 000 SEK/7 229 - 9 639 EUR
Vasarahinta
Ei myyty

On liian myöhäistä jättää ostomääräys.

Lisätietoja

Katalognumret är en mycket intressant studie till den färdiga oljemålningen (vilken klubbades på Bukowskis Moderna auktion, hösten 2012, för rekordpriset 21.000.000!) i det att den visar hur Dardel kom fram till den slutgiltiga kompositionen. Överlag kan konstateras att förstudien stämmer överens med oljemålningen med smärre undantag. Ex. vis valde konstnären i den färdiga versionen bort de dansande flickorna samt den buddha-liknande mansgestalten.