149555

200. GÖSTA ADRIAN-NILSSON, Marin 1 (Teaterdekoration).

Signerad G A-N med ankarmonogram och daterad 1922. Polykromt bemålat collage ca 34 x 27 cm.

Jälleenmyyntikorvaus
Kyllä
Alkuperä - Provenienssi

Tidigare i Wiwen Nilssons samlingar, Lund.
Därefter i professor Sven Bergmans samlingar.
Sedermera i arv inom familjen till nuvarande ägare.

Lähtöhinta
130 000 - 150 000 SEK/15 663 - 18 072 EUR
Vasarahinta
125 000 SEK

On liian myöhäistä jättää ostomääräys.

Näyttelyt

Lunds Konsthall, "GAN och Wiwen Nilsson", 1977, kat nr 98.
Liljevalchs Konsthall, Stockholm, "GAN - Gösta Adrian-Nilsson 1884-1965", 6 april - 20 maj 1984, kat nr 175.
Malmö Konsthall, "GAN - Gösta Adrian-Nilsson 1884-1965", 29 juni - 26 augusti 1984, kat nr 175.

Ota yhteyttä arvioitsijaan

Pedro Westerdahl

Tukholma

Pedro Westerdahl
Asiantuntija – 1800- ja 1900-lukujen klassinen taide

+46 (0)8 614 08 05
pedro.westerdahl@bukowskis.com

Täydelliset ostoehdot

Kuljetukset

Miten teen tarjouksen

Luo asiakastili