219
359900

Hilding Linnqvist

(Ruotsi, 1891-1984)
Lähtöhinta
60 000 - 80 000 SEK
5 300 - 7 060 EUR
5 530 - 7 370 USD
Vasarahinta
48 000 SEK
Kuuluu jälleenmyyntikorvauksen piiriin

Taiteen jälleenmyyntikorvaus Suomen : Kuvasto
Taiteen jälleenmyyntikorvaus Ruotsissa: BUS

Kuvan käyttöoikeudet

Hilding Linnqvist
(Ruotsi, 1891-1984)

"Solnedgång vid Siljan" (Sunset by Siljan)

Signed with monogram. Executed in 1980. Relined canvas 150 x 130 cm.

Smärre skador

Alkuperä - Provenienssi

The Marabou collection, Sundbyberg/Upplands-Väsby (acquired directly from the artist).
Kraft Foods Sverige AB, Upplands-Väsby.

Näyttelyt

Konstakademien, Stockholm, "Hilding Linnqvist - Från skilda världar", 8 - 30 March, 1980, cat No. 94.

Färg och Form, Stockholm, "Hilding Linnqvist - Intermezzo", 14 March - 1 April 1981, cat No. 1.
Moderna Museet, Stockholm, "Hilding Linnqvist", 26 December 1986 - 22 February 1987, exhibition No. 213, cat No. 92, illustrated page 60.

Kirjallisuus

Bo Lagercrantz, "Hilding Linnqvist", 1986, mentioned page 141, illustrated page 140.