353640

327. HENRI LAURENS, "Femme au compotier".

Signerad H.L. Utförd 1920-21. Edition 10 (enligt Konstsalongen Samlarens katalog 1964 nr 5/10). Terracotta. Höjd 37 cm.

Jälleenmyyntikorvaus
Kyllä
Alkuperä - Provenienssi

Galerie Simon, 29 bis, Rue d'Astorg, Paris 8:e. Photo no 7001.
Acquired at Konstsalongen Samlaren, Stockholm, April 11-26, 1964.
Subsequently in private collection, Stockholm.

Lähtöhinta
600 000 - 800 000 SEK / 72 289 - 96 386 EUR
Vasarahinta
Ei myyty
Ostomääräys
On liian myöhäistä jättää ostomääräys.

Ostomääräyksen voi jättää kymmenen kohdetta ennen huudettavaa kohdetta.

Näyttelyt

Konstsalongen Samlaren, Stockholm, "Henri Laurens - terracottan... skulptur, basrelief", 11-26 April 1964, cat No 4, reproduced in catalogue.

Lisätietoja

1902 bosatte han sig i Montmartre, konstnärskvarteren i Paris där det nya seklets vindar också tände förändring och nydaning bland konstnärerna. Laurens mötte tidigt Braque, de blev nära vänner och Laurens lät sig inspireras av dennes experimenterade med kubism. Laurens utvecklade ett starkt kubistiskt formspråk och utförde papperscollage och trä- och metallarbeten under 1910-talet. Ett av Laurens tidigaste och mest intressanta arbeten, uppbrutna i linjer och vinklar, från denna tid finns i Moderna museets samlingar i Stockholm (Clown, 1915). Laurens första separatutställning i Paris var 1918 hos Léonce Rosenberg, som han lärt känna via vännen Picasso. Därpå följde flera utställningar under 1920-talet, framför allt på Galerie Simon, som efter första världskriget nyöppnades av Daniel-Henry Kahnweiler efter dennes exil i Schweiz.

Laurens konstnärskap introducerades tidigt för den svenska konstpubliken. Redan 1938 anordnades en nordisk utställning i Stockholm, Oslo och Köpenhamn där verk av Laurens, Picasso, Matisse och Braque visades. Galleri Samlaren, som drevs av den driftiga Agnes Widlund, och Svensk-Franska konstgalleriet, där Gösta Ohlson härskade, anordnande flera utställningar med Laurens, både separat och tillsammans med de ovan nämnda konstnärskollegorna.