349275

331. LYNN CHADWICK, "Sitting couple on base V".

Signerad Chadwick och daterad -75. Numrerad 2/8 och märkt 702. Gjutarstämpel Lypiatt Foundry (England). Brons. Höjd 19 cm.

Jälleenmyyntikorvaus
Kyllä
Alkuperä - Provenienssi

Private collection, Sweden.

Lähtöhinta
150 000 - 175 000 SEK/18 072 - 21 084 EUR
Vasarahinta
180 000 SEK

On liian myöhäistä jättää ostomääräys.

Näyttelyt

Court Gallery, Köpenhamn, December 1975 - January 1976.

Kirjallisuus

Dennis Farr och Éva Chadwick, "Lynn Chadwick : sculptor : with a complete illustrated catalogue, 1947-1988", 1990, jfr exemplar nr 702, illustrated page 278.

Lisätietoja

Marked 75 702.