349275

331. LYNN CHADWICK, "Sitting couple on base V".

Signerad Chadwick och daterad -75. Numrerad 2/8 och märkt 702. Gjutarstämpel Lypiatt Foundry (England). Brons. Höjd 19 cm.

Jälleenmyyntikorvaus
Kyllä
Alkuperä - Provenienssi

Private collection, Sweden.

Lähtöhinta
150 000 - 175 000 SEK / 18 072 - 21 084 EUR
Vasarahinta
180 000 SEK
Absentee bid
On liian myöhäistä jättää ostomääräys.

Absentee bids can be placed prior to 10 lots before this item is hammered.

Näyttelyt

Court Gallery, Köpenhamn, December 1975 - January 1976.

Kirjallisuus

Dennis Farr och Éva Chadwick, "Lynn Chadwick : sculptor : with a complete illustrated catalogue, 1947-1988", 1990, jfr exemplar nr 702, illustrated page 278.

Lisätietoja

Marked 75 702.