334
385864

Piet Mondrian

(Holland, 1872-1944)
Lähtöhinta
400 000 - 500 000 SEK
35 100 - 43 900 EUR
37 300 - 46 600 USD
Vasarahinta
330 000 SEK
Kuuluu jälleenmyyntikorvauksen piiriin

Taiteen jälleenmyyntikorvaus Suomen : Kuvasto
Taiteen jälleenmyyntikorvaus Ruotsissa: BUS

Piet Mondrian
(Holland, 1872-1944)

Oostzijdse Mill viewed from dock at Landzicht Farm

Signed P. Mondriaan. Painted circa 1902-03. Canvas 27.5 x 40.5 cm.

Alkuperä - Provenienssi

Mrs. Van Beuningen-Helsdingen, Rotterdam.
Frederik Muller, Amsterdam, March 21 1950.
Galerie Iris Wazzau, Switzerland, 1979.
Sotheby's, London, December 4 1980.
Collection of Jacques Hachuel.
Christie's, London, December 3 1991.
Galeria Theo, Madrid.
Elvira González, Madrid.
Galeria Ynguanzo, Madrid.
Private collection (probably acquired from the above).

Näyttelyt

Fundación Juan March, "Piet Mondrian", January - March 1982, cat No. 16 (included as painted in 1906).
The Spanish Institute, New York, "Modern Masterpieces from the Collection of Jacques Hachuel", 16 November 1990 - 6 January 1991.

Kirjallisuus

Joop M. Joosten, Robert M. Welsh, "Piet Mondrian, Catalogue Raisonné of the Naturalistic Works (until early 1911)", 1998, listed as No. A343, illustrated page 286.

 Piilota
 Näytä lisää

Modern Art & Design 656

386. Märta Måås-Fjetterström, a runner, 'Blå heden', rölakan, ca 342 x 150 cm, signerad AB MMF.
Lähtöhinta
40 000 - 60 000 SEK
Tarjoushistoria
34 000

tarjouksesi
32 000

tarjouksesi
Reilu varoitus
30 000

tarjouksesi
Tämänhetkinen tarjous:
34 000 SEK