339
359893

Jean Bazaine

(Ranska, 1904-2001)
Lähtöhinta
300 000 - 350 000 SEK
26 500 - 30 900 EUR
27 600 - 32 200 USD
Vasarahinta
600 000 SEK
Kuuluu jälleenmyyntikorvauksen piiriin

Taiteen jälleenmyyntikorvaus Suomen : Kuvasto
Taiteen jälleenmyyntikorvaus Ruotsissa: BUS

Kuvan käyttöoikeudet

Jean Bazaine
(Ranska, 1904-2001)

"La naissance de Jour"

Signed Bazaine and dated -50. Canvas 116 x 89 cm.

Alkuperä - Provenienssi

Blanche Konstgalleri, Stockholm, Sweden.
Marabou Collection, Sundbyberg/Upplands-Väsby, Sweden (aquired from the above in 1951).
Kraft Foods Sverige AB, Upplands-Väsby, Sweden.

Näyttelyt

Kunsthalle, Bern, 18 October - 26 November, 1958.
Stedelijk van Abbemuseum, Eindhoven, 6 December 1958 - 11 January 1959.
Stedelijk Museum, Amsterdam, 24 January - 26 February 1959.
Musée National d'art Moderne, Paris, 22 October - 31 December, 1965.

Kirjallisuus

Nils Lindhagen and Alf Rolfsen, "Konst hos Freia och Marabou", 1955, mentioned and illustrated full page.
Ragnar von Holten, Art at Marabou", mentioned and illustrated page 44.

Muut tiedot

Bazaine var en av de konstnärer som gick i bräschen för den nonfigurativa vågen i Frankrike på mitten av 1900-talet. Rymd, ljus, fart och rörelse dominerade Bazaines måleri och han sökte få fram en atmosfär som vibrerar med starka intryck från Matisse och Renoir.
”La naissance du jour” inköptes av Johan Throne-Holst till Marabou-samlingen 1951 på Blanche Konstgalleri i Stockholm. Den digra utställningshistoriken visar att målningen var betydelsefull för Bazaine själv, som önskade ha den med på de viktiga utställningarna på Kunsthalle Bern 1958, Stedelijk Museum van Abbe-Museum i Amsterdam 1959, ”Exposition Jaen Bazaine” på Musée National d’Art Moderne i Paris 1965.