358
359898

Pierre Haubensak

(Sveitsi, Syntymävuosi 1935)
Lähtöhinta
80 000 - 100 000 SEK
7 060 - 8 830 EUR
7 370 - 9 210 USD
Vasarahinta
Ei myyty
Kuvan käyttöoikeudet

Pierre Haubensak
(Sveitsi, Syntymävuosi 1935)

"Peinture Carée"

Signed Haubensak and dated 1965 on verso. Canvas 210 x 198 cm.

Smärre skador.
Märken efter spännramen.
Ytsmuts och krackelry.

Alkuperä - Provenienssi

Svensk-Franska Konstgalleriet, Stockholm.
The Marabou collection, Sundbyberg/Upplands-Väsby (Aqcuired from the above in 1970).
Kraft Foods Sverige AB, Upplands-Väsby.

Näyttelyt

Galerie Bonnier, Lausanne, Switzerland.

Kirjallisuus

Ragnar von Holten, "Art at Marabou", mentioned and illustrated page 43.

Muut tiedot

Purchase receipt included.