897
406703

An Alvar Aalto clear glass mould-blown vase, Iittala, Finland 1950-60's.

Lähtöhinta
6 000 - 8 000 SEK
573 - 764 EUR
651 - 868 USD
Vasarahinta
16 000 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän
Lisätietoja ja kuntoraportit
Eva Seeman
Tukholma
Eva Seeman
Johtava asiantuntija, moderni ja nykyaikainen taidekäsityö & design
+46 (0)708 92 19 69

H 30,5 cm.

Mynningsnagg.

Muut tiedot

Alavar Aalto vann år 1936 en designtävling utlyst av glasbruket Karhula med skissen till vad han kallade "Eskimoerindens skinnbuxa". Modellen kom att i olika varianter tillverkas vid Karhula glasbruk fram till 1949, då tillverkningen flyttades till Iittala. En variant har kommit att kallas "Savoy-vasen" då modellen finns i Hotel Savoys Bistro i Helsingfors sedan 1930-talet.