467
406196

Malcolm Morley

(Yhdistynyt kuningaskunta, 1931-2018)
Lähtöhinta
500 000 - 700 000 SEK
45 000 - 63 000 EUR
47 400 - 66 400 USD
Vasarahinta
800 000 SEK
Kuuluu jälleenmyyntikorvauksen piiriin

Taiteen jälleenmyyntikorvaus Suomen : Kuvasto
Taiteen jälleenmyyntikorvaus Ruotsissa: BUS

Kuvan käyttöoikeudet

Malcolm Morley

"State cabin (room 2)"

Signed Malcolm Morley and dated 1966 on verso. Canvas 56 x 81.5 cm.

Tuontiarvonlisävero

Alkuperä - Provenienssi

Acquired directly from the artist by the present owner.

Muut tiedot

Malcolm Morley beskrevs för ett par år sedan i New York Magazine enligt följande: "Malcolm Morley could be the most underrated old-timer in the art world". Född i London år 1931 är Morley med rätta att betrakta som en "old-timer", men med hänsyn tagen till Morleys meritlista med bland annat ett Turnerpris i bagaget vore kanske "senior statesman" en bättre beskrivning. Som så ofta var vägen till framgång allt annat än spikrak. Sprungen ur en besvärlig bakgrund rymde Morley hemifrån vid femton års ålder för att tjänstgöra på ett lotsfartyg. Efter att för andra gången hamnat på kant med rättvisan dömdes Morley till en flerårig vistelse i det ökända Wormwood Scrubs fängelset. Tiden i fängelse var emellertid allt annat än bortkastad. Under dessa år upptäckte Morley van Goghs måleri och tog en korrespondenskurs i teckning. Efter frigivningen gick Morley via Camberwell School of Art vidare till studier vid anrika Royal College of Art, åren 1955-57, där en av kurskamraterna var popkonstpionjären Sir Peter Blake. Efter att inledningsvis influerats av de abstrakta expressionisterna flyttade Morley 1958 till New York där Barnett Newman blev en viktig bekantskap och influens. Ännu viktigare blev dock Morleys bekantskap med Roy Lichtenstein och Andy Warhol vilka förändrade hans konstnärliga uttryckssätt mot det fotorealistiska måleri som han kom att bemästra till perfektion på 1960-talet. Själv föredrar han att kalla sig för "superrealist" och beskriver sitt måleri vid denna tid med orden; “I turned a ready-made into a handmade”. Enligt popkonstens estetik baserade Morley inledningsvis sitt måleri på förlagor hämtade ifrån exempelvis reklambroschyrer. Hans målningar står också närmare de färgoffset-reproduktioner som utgjort förlagan än de ursprungliga fotografier från vilka motiven är hämtade. I mitten på 1960-talet tillkom den serie som är mest berömd och som idag hör till Morleys mest eftertraktade, serien med de exklusiva kryssningsfartygen och de små kabininteriörerna. En dag hade Morley bestämt sig för att måla en oceanångare och begav sig ner till pir 57 i New York med en duk, färg och penslar, men upptäckte snart att det var helt omöjligt att fånga hela det väldiga fartyget som hette ”Queen of Bermuda”. Uppgiven tog han ett reklamkort med bild på fartyget och begav sig hemåt och fann till sin förvåning att det var vykortet som var själva ”objektet”. Därefter följde motiv där skepp med namn som ”Empire Monarch”, ”New York Skyline” och ”Cristoforo Colombo” förevigades med Morleys speciella superrealism. Samtidigt tillkom några verk med kabininteriörer från skeppen ovan, målade i ovaler på rektangulär duk, precis så som de såg ut i reklambladen för kryssningarna. Titlar som ”First class cabin, ”State room”, ”Another state cabin” ger direkt information om vad som avbildas. Det aktuella katalognumret, “State cabin (room 2)” är målad 1966 och inköpt direkt från konstnären av nuvarande ägare. Målningen är en av dessa synnerligen ovanliga, och för de flesta okända, pärlorna som Morley målade 1966. Trots det relativt lilla formatet tar den för sig med sin starka närvaro, varma färgställning och påtagliga utstrålning som kastar oss åter till 1960-talet med den tidstypiska inredningen. Morley själv sägs ha funnit likheter mellan de små kabinerna och madrasserade celler på mentalsjukhus, men fascinerades framförallt av den fotorealistiska möjligheten som motivet bjöd honom på.
Under 1970-talet ändrar Morley till viss del det konstnärliga uttryckssättet mot ett till viss del hårdare. Det populärkulturella anslaget dröjer sig förvisso kvar i motivvalen, men han överger den tidigare till synes knivskarpa superrealismen till förmån för en mer direkt bearbetning av konstverken. Målningarna byggs under denna senare fas upp med grövre penseldrag och han skulpterar motiven med hjälp av tjocka färgpartier pålagda med palettkniv. 1984 tilldelades Morley som första mottagare Turnerpriset, ett av världens mest prestigefulla konstpris. Idag har Morley en imponerande förteckning över betydande internationella utställningar och utmärkelser, i början av 2006 visade exempelvis Museum of Contemporary Art i Miami, "Malcolm Morley: The Art of Painting". Utställningen fick stort genomslag i press med idel lovord över denne säregne begåvning.