90
387927
Børge Mogensen
(1914-1972)

A pair of Børge Mogensen 'Ruder Konge' cherry and beige leather chairs, Søborg Møbelfabrik, Denmark.

Europeisk körsbär, stoppad sits i ljust skinn.

Stains, wear, one with small tear. (2)

Jälleenmyyntikorvaus: Kyllä
Lähtöhinta: 

8 000 - 10 000 SEK

955 - 1 193 EUR

Vasarahinta: 
Ei myyty
Täydennyslista

No droit de suit on this lot.

Alkuperä - Provenienssi

Astra Zeneca, Södertälje

Lisätietoja

Designed in 1944.

Taiteilija/suunnittelijat

Børge Mogensen var en framgångsrik dansk möbelformgivare som bidrog till att göra dansk möbelkonst världskänd på 1950-talet med sina funktionella sittmöbler i trä. Efter en gedigen utbildning hos Kaare Klint på den Kungliga Danska Konstakademien i Köpenhamn blev han en central formgivare i Danmark. Mycket av det vi i dag associerar med dansk möbeldesign är formgivet av Mogensen. Mogensen startade eget 1950 och karakteriseras av starka och enkla linjer. Några välkända modeller är “Hunting chair”, “Spokeback Sofa” och “Spanish Chair”.

Lue lisää
Tietoa ostamisesta