Online-teemahuutokaupat
Gunnel Nyman – Eternal Beauty in Glass F787
Huutokauppa:
Curated Timepieces – January F758
Huutokauppa:
A Classic Selection F752
Huutokauppa:
Selected Modern Silver F764
Huutokauppa:
Selected Fashion – A Private Collection F771
Huutokauppa:
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Huutokauppa:
Kitchen Stories E1284
Huutokauppa:
Modern Design, Timeless Weave E1292
Huutokauppa:
1268
421007

MATTA. Semiantik Isfahan. Ca 204,5 x 145,5 cm.

Lähtöhinta
9 000 - 10 000 SEK
872 - 969 EUR
998 - 1 110 USD
Vasarahinta
Ei myyty
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän

Vinrödmelerad botten med stor polykrom medaljong, hörnornament, palmett- och blomslinga. Bred mörkblå huvudbård med stora palmett-, arabesk- och blomrankor.

Ställvis slitage, smutsig, fläckar, något stel. Långsidorna med trampveck samt smärre revor och skador, kortsidorna saknar några knutrader.