Online-teemahuutokaupat
Madeleine Pyk – A Collection F769
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Private Collection of Hand-Knotted Persian Artifacts E1309
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
1268
421007

MATTA. Semiantik Isfahan. Ca 204,5 x 145,5 cm.

Lähtöhinta
9 000 - 10 000 SEK
854 - 949 EUR
977 - 1 090 USD
Vasarahinta
Ei myyty
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän

Vinrödmelerad botten med stor polykrom medaljong, hörnornament, palmett- och blomslinga. Bred mörkblå huvudbård med stora palmett-, arabesk- och blomrankor.

Ställvis slitage, smutsig, fläckar, något stel. Långsidorna med trampveck samt smärre revor och skador, kortsidorna saknar några knutrader.