746
412231

A Russian mid 19th century set of jewelery, original box marked Gustav Fabergé.

Lähtöhinta
60 000 - 80 000 SEK
5 320 - 7 100 EUR
5 610 - 7 480 USD
Vasarahinta
90 000 SEK

Five pieces, gold 18K, cobalt blue enamel and diamonds.

Slitage.

Alkuperä - Provenienssi

Morgongåva till Louise Åkerblom från Carl Simonsson, guldsmed i S:t Petersburg från 1851.

Näyttelyt

Nationalmuseum, Stockholm 1997: Carl Fabergé, Tsarens guldsmed, kat nr 288, avb sid 225.

Kirjallisuus

Guldet och ölet formade släkten: Simonssonska Släktföreningen och Siv Hartmann-Söderlund. Författarens Bokmaskin 1995.