123
459832

Carl Kylberg

(Ruotsi, 1878-1952)
Lähtöhinta
40 000 - 60 000 SEK
3 820 - 5 730 EUR
4 340 - 6 510 USD
Vasarahinta
Ei myyty
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän
Kuuluu jälleenmyyntikorvauksen piiriin

Taiteen jälleenmyyntikorvaus Suomen : Kuvasto
Taiteen jälleenmyyntikorvaus Ruotsissa: BUS

Carl Kylberg
(Ruotsi, 1878-1952)

"Kvinnohuvud" (Female head)

Signed CK. Executed in 1936. Canvas 63.5 x 49 cm.

Obetydligt slitage längs kanterna efter ramen.
Obetydligt krackelyr och ytsmuts.
Inga övriga anmärkningar.

Alkuperä - Provenienssi

Earlier in the collection of factory manager Helge Byström, Stockholm.

Näyttelyt

Royal Art Academy, Stockholm, February 1937, cat no. 51.
Sundsvall, 1938.
Umeå, 1938.
Liljevalchs Konsthall, Stockholm, "Carl Kylberg", 20 April - 12 May 1946.

Kirjallisuus

Brita Knyphausen, "Carl Kylberg", 1965, regisered as no. 208, p. 254.
Gustaf Näsström, "Carl Kylberg", 1952, illustrated p. 69.

Muut tiedot

Frame executed by the artists wife, Ruth Kylberg.