403
452776

An Otar Hökerberg green lacquered chair, Sweden ca 1925.

Lähtöhinta
6 000 - 8 000 SEK
573 - 764 EUR
651 - 868 USD
Vasarahinta
11 000 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän
Lisätietoja ja kuntoraportit
Eva Seeman
Tukholma
Eva Seeman
Johtava asiantuntija, moderni ja nykyaikainen taidekäsityö & design
+46 (0)708 92 19 69

Swedish Grace.

Some minor wear.

Alkuperä - Provenienssi

The Wicander family, Harpsund

Kirjallisuus

Svenska Heminredningar i bild, Sterner & Rosvall, Bonniers 1932, compare picture p 109.

Muut tiedot

Arkitekt Otar Hökerberg (1882-1960).
Hökerberg var från år 1913 arkitekt vid Överintendentsämbetet, (inom kyrkoväsendet) och ansvarade för renovering och tillbyggnad framför allt av kyrkobyggnader och herrgårdar i början på 1900-talet.
Otar Hökerberg är arkitekten bakom Harpsunds egendom, Flen, Södermanland, ritat år 1914.