46
449882

Waldemar Lorentzon

(Ruotsi, 1899-1984)
Lähtöhinta
300 000 - 350 000 SEK
26 500 - 30 900 EUR
27 600 - 32 200 USD
Vasarahinta
Ei myyty
Kuuluu jälleenmyyntikorvauksen piiriin

Taiteen jälleenmyyntikorvaus Suomen : Kuvasto
Taiteen jälleenmyyntikorvaus Ruotsissa: BUS

Kuvan käyttöoikeudet

Waldemar Lorentzon
(Ruotsi, 1899-1984)

"Modèle au ateliere"

Signed Lorentz. On verso signed Wald. Lorentzon and dated 1924. Panel 33 x 23.5 cm.

Alkuperä - Provenienssi

The collection of Engineer Egon Östlund.
Subsequently by decent.

Näyttelyt

Riksförbundet för bildande konst, exhibition no. 110, "Léger och nordisk Postkubism. Berg, Carlsund, Clausen m. fl", 1952-53, probably no. 37.

Kirjallisuus

"Konst i svenska hem", No. 3, catalogued p. 140 under collection 165: "Förste Maskiningenjör Egon Östlund, Norra vägen 4, Halmstad".
Viveca Bosson (Ed.), "Halmstad-Berlin-Paris. Målar-resa genom 20-talet", 1984, illustrated p. 93 (erroneously catalogued as part of the collections at Gävle Museum).
Viveka Bosson, "Halmstadgruppen. Ett kraftfält i svensk 1900-talskonst", 2009, illustrated p. 21.

Muut tiedot

.